ntlnire de lucru in KATERINI, GRECIA n cadrul proiectului Erasmus+ KA229

“OUR PAST OUR FUTURE “

Picture1

ntorși din Țara lui Aristotel ,  reprezentanţii Liceului Tehnologic Dr. Florian Ulmeanu”Ulm eni: prof. Scurtu Cosette-coordonatorul proiectului, prof. Dan Mariana, prof.  Mos Amalia, Pop Iulia cls. a VIII-a A, Koncz Izolda cls. a VIII-a A, Koncz Andrea cls. a VIII-a A, Sima Laurentiu a XII-a, Homorodan Catalin cls. a XII-a, Koncz Banjamin cls. a XII-a, Morar Mihai cls. a XII-a,  au participat n perioada 8 -15 decembrie 2019 la prima  activitate de nvăţare-predare din cadrul proiectului ,, OUR PAST OUR FUTURE”,  parteneriat strategic n domeniul educational din cadrul Acţiunii cheie KA229, numar de identificare 2019-1-IT02-KA229-062420_5, realizat cu sprijinul financiar al Comisiei Europene  prin ANPCDEFP.
Proiectul se desfăşoară pe o perioadă de 2 ani (2019 –2021), fiind un parteneriat ntre cinci scoli din tari diferite precum:  Italia, Romnia, Letonia, Turcia si Grecia, (țara gazdă a acestei ntlniri).
         Topicul propus de partenerii greci a vizat Muntele Olimp, ca monument natural, sit cu interes si valoare ecologica, istorica, arheologica și  mitologică.
         Acest program promoveaza competentele cheie la nivel international in ceea ce priveste potentialul economic, atragerea turiștilor, precum și creșterea nivelului de trai.
Școlile participante :
Instituto D'istruzione Superiore E.Fermi-G. Filangieri Italy
Dr.Kemal Naci Eksi Anadolu Lisesi Turkey
3o Geniko Lykeio Katerinis Greece
Rezekne State Gymnasium No1 Latvia
Liceul Tehnologic” Dr. Florian Ulmeanu”, Ulmeni, Maramures, Romnia
       n prima zi a reuniunii a fost prezentat  programul de activități pentru toată perioada.
       n cadrul proiectului, pe parcursul a cinci zile, au avut loc activități de predare – nvățare, precum si workshop-uri (business game -uri). Ceremonia de bun venit a avut loc n data de  8-15/12/2019, in KATERINI, GRECIA.
In fiecare zi s-a desfasurat jocul de afaceri in care  elevii au lucrat mpreună, fiind  impartiti pe  doua grupe mixte, pentru realizarea companiilor propuse de tara gazda:
Grupa A: “A wellness and cultural center based at the broader area of Mt Olympus”
Grupa B:  “A mythological and historical park near a village in the broader area of Olympus”.
       O altă activitate inclusă n program a fost lexiconul, unde elevii si profesorii participanti au invatat cuvinte in limba tarii gazda.
A avut  loc o ntlnire cu oficialitățile orașului, unde ni s-a explicat implicarea acestora n școală, susținerea nvățămntului, a elevilor și a profesorilor.
n ultima zi dedicată primei ntlniri din cadrul proiectului, s-a desfașurat  prezentarea finală a business game-ului, precum și festivitatea de premiere.
Limba de comunicare pe toata durata desfasurarii activitatilor a fost limba engleză.
Profesorii participanți au avut ședințe de proiect n care au analizat n ce măsură au fost atinse obiectivele stabilite pnă la această etapă a proiectului și au prezentat sarcinile pentru următoarea  mobilitate care va avea loc n Romania.
         Pe lngă activitățile de antreprenoriat s-au desfășurat și excursii tematice care au fost foarte apreciate de către participanți.
ntlnirea a fost una fructuoasă, realizndu-se toate obiectivele propuse pentru această etapă a proiectului.
         Eleva Pop Iulia afirma: "Dacă ar fi să vorbesc despre ce mi-a plăcut mai mult, nu cred ca aș putea alege doar una dintre experiențe.
Am fost fascinată atunci cand am vizitat mormintele lui Filip al doilea si  pe cel  al fiului , lui  Alexandru cel Mare, m-a impresionat nespus satul de munte PANTELEIMONAS din regiunea PIERIA
        Un alt participant, Cătălin Homorodan, susține că: "Experiența trăită n Grecia a fost cel mai bun, extraordinar și minunat lucru care mi se putea intmpla.”
        Astfel, ERASMUS+ nseamnă prietenie, provocare, oameni și curajul de a pleca spre noi orizonturi.